Teraapia on normaalsele inimesele ja terapeut on inimene nagu Sinagi!

Teraapia – paljudele kõlab see sõna kohutavalt, eksole? Kohutab!

Terapeut – kõlab nagu ta oleks keegi, kes on väga „teistmoodi“, kui Sina?

Oled Sa selles ikka kindel? ?

Teraapia – jah, kahjuks arvatakse (ikka veel!!!) tihti, et inimesed, kes käivad teraapias, on katki, ebanormaalsed. Mõned lausa arvavad, et me kõik oleme katki …

Tegelikult me EI OLE katki, me lihtsalt oleme nii nagu me oleme!

Elu on meid muutnud. Teised inimesed on meid muutnud.

Sündmused, mis meiega Elus on toimunud, on meid muutnud.

Me EI OLE sellepärast katki!

Meil kõigil on kogemusi, mis on meile haiget teinud. Enamus meist peidab nende haiget saamiste tekitatud valusad tunded ja emotsioonid sügavale endasse ning teeb nägu, et kõik on hästi – Elu tahab ju edasi elamist! Teeb head nägu, et tema on „terve“. Aga tegelikult? Kui palju Sul on JULGUST vaadata otsa sellele, mis Sinuga on juhtunud ja mis see on Sinuga teinud? Kuidas on see kogu Sinu edasist Elu ning tehtud valikuid ja otsuseid mõjutanud?

Terapeut – arvad, et tema teab kõike? On Sinust targem? Oskab paremini elada? Keegi, kes on rohkem, kui Sina? Parem, kui Sina? Arvad, et tema saab kõigega oma elus paremini hakkama, kui Sina? Tegelikult on ta samasugune inimene nagu ükskõik kes teine meie hulgas. Ta on ehk inimhingega ja valusate asjadega tegelemiseks Sinust kogenum, teadlikum, õppinud “seda inimhingede värki” ning ta on endaga ja oma minevikuvaludega ka rohkem tegelenud. Võib-olla on tal rohkem julgust ja ta on vaadanud sinna, kuhu Sina ei ole julgenud (veel) vaadata? Ehk on ta oma elus ka lihtsalt rohkem kogenud?

Mille poolest siis terapeut Sinust või mõnest teisest „tavalisest“ inimesest erineb?

Ükski kõrvaltvaataja ei tea mitte kunagi, kui palju täpselt on mingi sündmus Sulle haiget teinud, millist ja kui suurt valu, pettumust, kibestumist, viha, kurbust Sa endas peita võid. Ei tea seda ka terapeut, ikka Sina ise tead kõige paremini, mida Sina tunned ja läbi elanud oled! Me kõik kogeme erinevaid asju erinevalt. Igapäevane pinge tööl ja/või kodus, kiire elutempo, (emotsionaalne) vägivald suhetes, lahkuminekud, lähedase (sh lemmiklooma) surm, töökaotus, raske haiguse diagnoos jne. Me kõik reageerime neile sündmustele erinevalt ja me tuleme nendega toime erinevalt …

Kusjuures! Selleks, et langeda depressiooni, ei pea isegi midagi suurt, rasket ja traagilist juhtuma! Väikesed asjad lihtsalt juhtuvad ja kuhjuvad ning ühel hetkel lihtsalt ei jaksa rohkem taluda!

Terapeudil on kogemusi, teadmisi ja tööriistu, mis aitavad tal Sinuga koos vaadata sinna, kuhu Sa ise vaadata ei oska või ei tea, näha seda, mida Sa veel ise ei näe või lihtsalt ei julge vaadata ega näha … Terapeut saab Sulle sellel teekonnal olla abiliseks ja toeks, Su valu hoidjaks ja kaasteeliseks edasiminekul. Terapeut saab olla Su kõrval, et Sa leiaksid enda seest üles vastused mida Sa vajad, et jõuda oma eluga paremasse kohta.

Ja on täiesti normaalne, et ka terapeut ise käib teraapia(te)s. Sest ka terapeut on eelkõige lihtsalt inimene. Elu juhtub meie kõigiga, ka terapeudiga. Ka terapeudil on siin oma Elu elada ja kogemused kogeda nagu kõigil teistelgi, tal on samamoodi erinevad suhted, igapäevamured, mineviku traumad ja haavad, mis erinevates olukordades ennast näidata võivad. Olenemata sellest, kui palju on terapeut enda ja oma traumadega tegelenud, võib ka terapeudi Elus pinnale tulla minevikusündmusi, mille meie kaitsemehhanismid on kuskile väga sügavale alateadvusse peitnud … eks ikka selleks, et meil liiga valus ei oleks … mõne valuga on vahest lihtsalt liiga valus, et sellele otsa vaadata … Terapeudil on oluline need kohad ära tunda ja vajadusel abi küsimine on vastutustundlik ja positiivne, mitte häbi asi.

Seega! Kui Sa kardad terapeuti, kes ise ei ole „korras“, sest oled kuskilt kuulnud, et ta käib teraapias, siis … soovitan Sul pigem karta terapeuti, kes väidab, et tema on „korras“ ja ei vaja teraapiat, nõustamist ja/või teiste spetsialistide toetust!

Ehk siis … ka arst võib vajada arsti abi ?

Veel mõtisklusi: